Kampanya maliyeti

0
166

Milletvekilliği Genel Seçimi’nin ardından, 7 Ağustos 2007 günü yürüttüğüm kampanyanın maliyetine ilişkin bir yazı kaleme aldım. “Bir Milletvekili Adayının Kampanya Maliyeti” başlıkta kampanyanın parasal boyutunu ortaya koydum:

22 Temmuz 2007 Pazar günü yapılan milletvekili genel seçimlerine İzmir birinci bölgeden bağımsız aday olarak katıldım. Söyleyecek sözüm vardı ve söz hakkı istiyordum. Milletvekili adaylığımın bana bu söz hakkını kullanma şansı vereceğini umuyordum. Amacım, ses olmak, söz olmak, söz hakkımı kullanmaktı. 

Aday olurken bir amacım da orta gelir grubunda, sıradan bir yurttaşın anayasal ve yasal hakkını kullanabileceğini ortaya koymaktı. Karşılaştığım güçlükler yanında, olanaklarım ve gücüm oranında sesimi duyurmak için çalıştım. Yeterli oy alamadığım seçim çalışmalarımı alçakgönüllü bir bütçeyle tamamladım. 

Milletvekili seçilsin ya da seçilmesin, tüm adayların kampanya döneminde neler yaptığı, ne için ne kadar harcama yaptığı, finansmanını nasıl sağladığı ve kampanya esasları merak edilir. Bu merakı gidermek için, kendi adıma böyle bir açıklamayı yapmayı görev bildim. 

Seçim dönemi harcamaları 

Bağımsız aday olmak için defterdarlığa 450 Yeni Türk Lirası harç yatırdım. Belgelerin fotokopisi ve noter onayı için 30 Yeni Türk Lirası harcadım. 

Tanıtım unsurlarının tasarımını sevgili eşim ve meslektaşım Saadet Erciyas yaptı, fotoğraflarımı yine o çekti. 4 bin tane 8.5 santimetre x 5 santimetre boyutunda tanıtma kartı bastırdım. Bu kartların maliyeti 145 Yeni Türk Lirası oldu. 

Dijital baskı yöntemiyle 240 santimetre x 60 santimetre boyutunda 5 tane pankart ve 32 santimetre x 48 santimetre boyutunda 20 tane afiş bastırdım. Dijital baskılar 300 Yeni Türk Lirası maliyet getirdi. 

A4 boyutunda 40 bin tane broşür bastırdım, broşürler için matbaaya 1475 Yeni Türk Lirası ödedim. Broşürlerin dağıtımı için 18 yaş üzeri, çoğu üniversite öğrencisi 15 genç arkadaş görev aldı. Gruplar halinde çalışan bu arkadaşlara cep harçlığı, yemek ve yol bedeli olarak 590 Yeni Türk Lirası verdim. 

Internet üzerinden tanıtım çalışması yapmak üzere www.huseyinerciyas.com alan adını aldım. Sitenin tasarımı ve bulundurma bedeli olarak 500 Yeni Türk Lirası ödedim. 

Kampanya döneminde Konak, Buca, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Urla, Selçuk, Torbalı, Kemalpaşa ilçelerini gezdim. Bu gezilerde yaklaşık 390 Yeni Türk Lirası tutarında benzin harcadım. Günlük kişisel harcamalarımın dışında bağımsız milletvekili adaylığımın maliyeti 3 bin 880 Yeni Türk Lirası oldu. 

Seçim çalışmalarının finansmanı 

Seçim çalışmaları sırasında kimseden parasal katkı, yardım almadım. Bir kimya şirketinde yönetici olan kardeşimin bir maaş ve emekli asker olan babamın üç aylık emekli maaşı tutarında yardımda bulunma önerisini geri çevirdim. 

Reklam – tanıtım, masaüstü yayıncılık, basın ve halkla ilişkiler alanında etkinlik gösteren Estetik Reklam Tanıtım Hizmetleri Tic. ve San. Ltd. Şti’nin ortağıyım. Tüm seçim harcamalarını şirket ortaklığımdan elde ettiğim gelirle karşıladım. 

Evimiz ve ofisimizde kiracıyız. Şirketimize ait bir otomobilimiz bulunuyor. Bunun dışında taşınır ya da taşınmaz herhangi bir mal varlığımız yok. Şirket ortaklık payı dışında herhangi bir gelirimiz bulunmuyor. 

Kirliliğe yol açmadık 

Tanıtma kartları ile broşürleri gezdiğimiz ilçelerde, genellikle çarşı ve pazar yerlerinde, elden dağıttık. Afişleri yakınlarımıza ve kendimize ait otomobillerle bir kaç ev ve işyerlerinin camlarına iliştirdik. Pankartları yakınlarımızla oturduğumuz evlerin balkonlarına astık. 

Çalışmalarımız sırasında kimseyi rahatsız etmedik. Hiç bir biçimde gürültü, görüntü ve çevre kirliliğine yol açmadık. Düzeyli ve düzgün bir kampanya ile seçim çalışmalarını tamamladık. 

Hepsi bu…